Zmiany na rynku kredytów hipotecznych.

Na przestrzeni lat rynek kredytów hipotecznych zmienił się o 180 stopni. Z biegiem czasu ciężej otrzymać kredyt. Banki stawiają co raz więcej kryteriów do spełnienia a formalności związane z udzieleniem kredytu dla niektórych są trudne do zrealizowania.

Pandemia koronawirusa przyczyniła się do chwilowego spadku zapytań o kredyty hipoteczne, jednak okres ten nie trwał długo. Bowiem od czerwca 2020 roku ponownie co raz więcej osób było zainteresowanych kredytem hipotecznym.

Należy zauważyć, że w 2019 roku padł rekord udzielonych kredytów hipotecznych. Bardzo wielu analityków obstawiało, że rok 2020 będzie się kształtował bardzo podobnie, szczególnie po podsumowaniu I kwartału 2020, gdzie banki udzieliły o ponad 11% kredytów więcej niż w 2019 roku.

Niestety pandemia pokrzyżowała plany i w kolejnych miesiącach zainteresowanie kredytami znacznie spadło. Dodatkowo nowe restrykcje znacznie utrudniły możliwość ubiegania się o kredyt. Wiele zawodów i działalności zostało skategoryzowane jako ryzykowne, przez co uzyskanie kredytu było znacznie trudniejsze.

Zmiany w wymogach przy staraniu się o kredyt hipoteczny

Po pierwsze banki bardzo dokładnie weryfikują dochody oraz umowy z jakiego tytułu je otrzymujemy. Banki bardzo niepewnie podchodzą do dochodów uzyskanych z tytułu umowy zlecenia, umowy o działo czy umowy na czas określony z obawy, że pracodawca nie przedłuży im angażu.

W obecnej sytuacji wiele banków również wymaga o wiele wyższego wkładu własnego na poziomie nawet 30% jako zabezpieczenia. Dla większości przyszłych kredytobiorców jest to kryterium nie do przeskoczenia, ponieważ nie posiadają takich środków.

Pomimo rekordowego spadku stóp procentowych zdolność kredytowa maleje i co raz więcej osób otrzymuje negatywną odpowiedź kredytową. Z początku mogłoby się wydawać, że malejący WIBOR zadziała wręcz odwrotnie, jednak zaostrzenie pozostałych wytycznych wpływających na ocenę finansową spowodowało obniżenie zdolności kredytowej wielu osób.

Dodatkowo bardzo wiele banków podwyższyło sobie marżę, które liczone procentowo do kwoty kredytu są bardzo drogie.

Na koniec warto przypomnieć dla wszystkich osób ubiegających się o kredyt, że kilka banków oferuje kredyt ze stałym oprocentowaniem (na 5 lat). Przy tak niskich stopach procentowych, warto rozważyć taką opcję, jeśli oferty kredytowe są zbliżone.

 

Udostępnij na Facebook Udostępnij na Twitter Udostępnij na Google

Zostaw komentarz