Wady i zalety najmu okazjonalnego

Najem okazjonalny jest szczególnym rodzajem najmu, który został wprowadzony w Polsce 17 grudnia 2009 r. zmianą ustawy o ochronie praw lokatorów. Gwarantuje on właścicielom nieruchomości skuteczniejszą ochronę ich własności, niż ma to miejsce w przypadku standardowej umowy. W jaki sposób umowa najmu okazjonalnego może pomóc w walce z nieuczciwymi najemcami? Jakie są jej główne wady i zalety?

Z jednej strony sporo formalności, z drugiej większe zabezpieczenie prawne w przypadku konieczności zerwania umowy. Zdarzają się sytuacje, że lokatorzy, mimo wygaśnięcia umowy najmu, nie mają zamiaru wyprowadzić się z mieszkania, a wynajmujący ma niewielkie pole manewru. Najem okazjonalny w znacznym stopniu reguluje te kwestie. Istotne jest jednak podejście do umowy z należytą dbałością oraz skrupulatnością. Różnica pomiędzy zwykłym najmem, a najmem okazjonalnym jest taka, że w tej drugiej opcji najemca musi wskazać lokal mieszkalny, do którego przeprowadzi się, gdy umowa najmu okazjonalnego zostanie rozwiązana lub wygaśnie. Niezbędne jest dostarczenie właścicielowi mieszkania oświadczenia podpisanego przez właściciela mieszkania zastępczego.

Największą zaletą najmu okazjonalnego jest oczywiście możliwość skorzystania przez wynajmującego z uproszczonej formuły eksmisji najemcy. Postępowanie to jest znacznie szybsze i tańsze od normalnego procesu. Dzięki tej umowie można łatwiej i skuteczniej pozbyć się uciążliwych i zalegających z płatnościami lokatorów, bez konieczności oczekiwania, aż zostanie im przydzielony lokal socjalny. Najem okazjonalny nie zakazuje również eksmisji kobiet w ciąży i osób małoletnich.

Do głównych wad najmu okazjonalnego możemy zaliczyć koszty związane z zawarciem umowy, jak również samą niechęć zawarcia takiej umowy przez najemców. Ewentualnych lokatorów odstraszyć może brak ochrony, którą zapewnia ustawa o ochronie praw lokatorów. Kolejnym minusem jest fakt, iż wielu potencjalnych najemców nie będzie w stanie wskazać wspominanego wyżej alternatywnego miejsca zamieszkania, które jest niezbędną częścią umowy najmu okazjonalnego. Trzeba pamiętać, że wynajmujący musi być osobą prywatną, a lokale mogą być wynajmowane tylko na cele mieszkaniowe, co sprawia, że krąg najemców zmniejsza się wyłącznie do osób prywatnych. Dodatkowo umowa nie może być podpisania na czas nieokreślony.

Co w momencie, gdy właściciel mieszkania zastępczego sprzeda je, bądź rozmyśli się i nie będzie chciał przyjąć najemcy? Niestety, w tym momencie spotykamy się z największą ułomnością najmu okazjonalnego. Gdy lokator straci miejsce zastępcze sytuacja komplikuje się, a wynajmujący ma związane ręce. Zgodnie z prawem, kolejnym krokiem jaki może podjąć jest wejście na drogę sądową w celu eksmisji niechcianego lokatora.

Podsumowując, nie ma wątpliwości, że umowa okazjonalna zwiększa bezpieczeństwo wynajmującego w momencie wystąpienia problemów z najemcą, trzeba jednak pamiętać, że wiąże się ona z dodatkowymi utrudnieniami i ze zwiększoną ilością dodatkowych formalności. Najem okazjonalny daje wynajmującym możliwość łatwiejszego uporania się z niechcianymi lokatorami w razie poważnych problemów, lecz często właściciele mieszkań nie chcą odstraszać potencjalnych lokatorów i nie decydują się na taką formę umowy.

Udostępnij na Facebook Udostępnij na Twitter Udostępnij na Google

Zostaw komentarz