Jak znaleźć najemcę idealnego?

Znalezienie najemcy idealnego nie jest łatwe. O co powinniśmy pytać? Jakie informacje są najistotniejsze? W jakiś sposób sprawdzić czy przyszły najemca będzie płacił czynsz na czas i nie będzie sprawiał kłopotów?

Rozmowa telefoniczna

Proces weryfikacji najemcy rozpoczynamy już momencie rozmowy telefonicznej, podczas której umawiamy się na spotkanie w celu prezentacji nieruchomości. Właśnie wtedy możemy zadać pierwsze pytania i dowiedzieć się czegoś więcej o najemcy. Często po tonie głosu i sposobie mówienia możemy określić wiek czy pochodzenie. Pierwsze pytania powinny umożliwić nam wstępną weryfikację czy to jest nasz docelowy najemca. Przykładowe pytania:

 1. Jaki jest powód dla którego szuka lokalu?
 2. Kiedy chciał/-aby się wprowadzić?
 3. Czy posiada stałe źródło dochodu?
 4. Czy jest coś co możemy doprecyzować zanim umówimy spotkanie?

Cztery proste pytania pozwalają wstępnie zweryfikować osobę dzwoniącą i zdecydować czy chcemy ją zaprosić na spotkanie. W takiej rozmowie może wyjść np. że osoba chce się wprowadzić dopiero za jakiś czas.

Spotkanie

Nie bój się zadawać kolejny raz tych samych pytań. Ważne jest, aby upewnić się czy odpowiedzi nie różnią się od poprzednich i czy potencjalny najemca po prostu jest szczery. Przykładowe pytania:

 1. Jakie posiada źródło dochodu i od kiedy tam pracuje?
 2. Gdzie do tej pory mieszkał i z jakiego powodu wyprowadził się z poprzedniego mieszkania?
 3. Kiedy i na jak długo chciałby się wprowadzić?
 4. Czy mógłby podać numer telefonu do poprzedniego wynajmującego w celu uzyskania referencji? (to pytanie ma głównie efekt psychologiczny – osoba która ma coś do ukrycia może głośno wyrazić swój sprzeciw)
 5. Czy pali papierosy?
 6. Czy posiada zwierzęta?
 7. Co jest istotne dla niej/niego w wynajmowanej lokalu?

Co powinno wzbudzić nasze podejrzenia? Gdy prawdopodobny lokator nie ma pytań, nalega aby wprowadzić się od razu i gdy jego odpowiedzi są niespójne, a mowa ciała nienaturalna. Jeśli nie chce okazać potwierdzenia zatrudnienia. Jeżeli potencjalny najemca nie wzbudza w nas zaufania, lepiej nie ryzykować.

Umowa

Gdy potencjalny lokator przejdzie wszystkie poprzednie etapy pozytywnie, pozostaje nam zapoznać go z umową i regulaminem. Ważne jest, żeby przeczytał je uważnie i ze zrozumieniem, aby uniknąć późniejszych niejasności. Kaucję pobieramy od razu, dzięki czemu jesteśmy zabezpieczeni od strony prawnej w postaci podpisanej umowy oraz finansowej w postaci kaucji.

Weryfikacja oraz wybór nowego najemcy nie należy do czynności najłatwiejszych. Warto zastanowić się czy nie lepiej przekazać taką odpowiedzialność doświadczonej firmie, takiej jak DOMIRUM, która od lat zajmuje się kompleksową obsługą najmu.

Udostępnij na Facebook Udostępnij na Twitter Udostępnij na Google

Zostaw komentarz