Czym jest podatek katastralny?

Podatek katastralny obowiązuje w niektórych krajach Unii Europejskiej i coraz częściej słychać głosy, podejrzewające wprowadzenie go w naszym kraju. W Polsce pobiera się tzw. podatek od nieruchomości, jednak działa on na zupełnie odmiennych zasadach. Czym jest podatek katastralny i jak działa? Czy w Polsce też zostanie wprowadzony taki rodzaj opodatkowania?

Podatek, o którym wzmianki pojawiają się coraz częściej, w literaturze określany jest często łacińskim zwrotem „ad valorem” co oznacza „od wartości”. Najprościej mówiąc, podatek ten pobiera się od wartości katastralnej nieruchomości, a jego wysokość zależy od wartości domu czy mieszkania. Wysokość podatku jest określana procentowo. W krajach w których obowiązuje wynosi od 0,2 do 3 proc. wartości danej nieruchomości. Na jego wysokość ogromny wpływ ma przede wszystkim położenie nieruchomości, prestiż lokalizacji, forma i sposób zabudowania, ale również rodzaj budynku, metraż oraz rozłożenie pomieszczeń. Im droższy dom czy mieszkanie, tym większy koszt z tego tytułu poniesie właściciel.

W Stanach Zjednoczonych poziom podatku katastralnego ustalają odpowiednie władze samorządowe, najczęściej wynosi on ponad 1% wartości nieruchomości. W Wielkiej Brytanii jest kilka stawek, a nieruchomości klasyfikowane są w jednej z 8 grup podatkowych od 0,5% do ponad 2%. W Niemczech wysokość wartości podatku zależy od konkretnego Landu, a jego wartość kształtuje się od 0,26% do 1%.

Zgodnie z danymi przedstawionymi przez Narodowy Bank Polski w I kwartale 2021 r. cena transakcyjna za metr kwadratowy na rynku wtórym w Gdańsku kształtowała się w okolicach 8500 zł, co oznacza, że mieszkanie o powierzchni 65 mkw. może mieć wobec tego wartość 552 500 zł. Jeżeli stawka podatku katastralnego wyniesie 1% wartości nieruchomości, rocznie właściciel mieszkania musiałby zapłacić ponad 5000 zł. Wzrost kosztów związanych z posiadaniem nieruchomości zdecydowanie może wpłynąć na rynek najmu. Właściciele chcąc zminimalizować koszty będą podwyższać kwotę czynszu, co spowoduje wzrost cen za wynajem nieruchomości.

Podatek katastralny w Polsce nie został do tej pory wprowadzony, a chęć wprowadzenia go wiąże się ze skompilowanym procesem, który wymaga czasu i dużych nakładów finansowych. Należałoby przede wszystkim stworzyć specjalne rejestry katastralne, które pozwoliłby na określenie wartości nieruchomości. Mówi się o tym, że to gminy byłyby odpowiedzialne za ustalanie wysokości podatku, wykorzystywałyby mapy i przeliczniki, które byłby opracowane na podstawie wycen stworzonych przez rzeczoznawców majątkowych.

Do głównych wad zaliczyć możemy m.in. kosztowne wdrożenie i utrzymanie systemu, brak powiązania wysokości opodatkowania nieruchomości z rzeczywistym stanem majątkowym podatnika (osoba, która niewiele zarabia, a posiada duży dom, może mieć trudności z zapłatą podatku) czy przerzucenie kosztów na najemców mieszkania (wyższe czynsze). Zwolennicy podatku katastralnego wskazują wiele zalet takich jak zwiększenie wpływów do jednostek samorządu terytorialnego czy wdrażanie lepszych planów zagospodarowania przestrzennego.

„Ministerstwo Finansów nie prowadzi prac, których skutkiem byłoby określenie zasad pobierania podatku od nieruchomości opartego na wartości nieruchomości”- powiedziała Polskiej Agencji Prasowej w czwartek 10.06.2021r. Iwona Prószyńska, rzeczniczka MF. Nie jest więc planowane rozpoczęcie prac legalizacyjnych w tym kierunku, jednak temat ten coraz częściej powraca wywołując niepokój wśród właścicieli nieruchomości.

Udostępnij na Facebook Udostępnij na Twitter Udostępnij na Google

Zostaw komentarz