Czy warto korzystać z usług pośrednika?

czy warto korzystać z usług pośrednika

Zakup lub sprzedaż nieruchomości to poważna decyzja życiowa, której nie podejmujemy z dnia na dzień. Biorąc pod uwagę wysokość zaangażowanych środków, istotne jest aby podejść do tego rzetelnie, ponieważ błędy w takich sytuacjach mogą być bardzo kosztowne.

Decydując się na zakup mieszkania zawsze zależy nam na tym, aby transakcja przebiegła sprawnie, szybko i bez zbędnych emocji. Nie posiadając doświadczenia w tego typu formalnościach zdecydowanie warto skorzystać z usług doświadczonego pośrednika nieruchomości, który może nas ustrzec przed potencjalnym niebezpieczeństwem. Obrót nieruchomościami to komplementarna dyscyplina, wymagająca znajomości zagadnień z wielu dziedzin. Mimo to często podważana jest zasadność poniesienia dodatkowego kosztu związanego z wynagrodzeniem pośrednika. Czy jednak warto ryzykować? Przy podejmowaniu decyzji warto jest wziąć pod uwagę poniższe kwestie.

  • Pewność i bezpieczeństwo transakcji

Jednym z obowiązków rzetelnego pośrednika jest szczegółowa weryfikacja stanu prawnego. Nie wszyscy mają tego świadomość, że nawet zawartość księgi wieczystej może wprowadzić nas w błąd.

Zadaniem pośrednika jest również właściwe zabezpieczenie transakcji pod kątem postanowień, warunków, terminów – tak aby doprecyzować najdrobniejszy szczegół. Pozwala to uniknąć ewentualnych nieporozumień.

  • Istotną kwestią jest również obowiązkowe ubezpieczenie OC, które musi posiadać każdy pośrednik. Dlatego ewentualne jego niedopatrzenie, jest dodatkowo zabezpieczone. Oszacowanie ceny i negocjacje

Jednym z kluczowych elementów jest właściwe oszacowanie ceny. Z doświadczenia wiemy, że wiedza dobrych pośredników w tej materii jest niejednokrotnie wyższa niż rzeczoznawców, ponieważ znają oni dokładnie aktualną sytuację na rynku.

Istotnym elementem obrotu nieruchomościami są negocjacje. Nie raz byliśmy świadkami, kiedy właściciele odpuszczali kilka, kilkadziesiąt tysięcy złotych, w ramach negocjacji, bez większego powodu. Patrząc jak dużo czasu musimy poświęcić w codziennym życiu na zarobienie takich pieniędzy, tak bardzo jest istotne, aby kwestie finansowe prowadziła doświadczona osoba.

Nie bez znaczenia jest również fakt neutralności perspektywy pośrednika, gdzie klienci są w takich momentach pod wpływem dużych emocji.

  • Marketing

Spotkaliśmy się z takimi opiniami, że ogłoszenie do Internetu, to każdy potrafi wrzucić. Marketing w naszym rozumieniu to dużo więcej. To właściwe miejsca publikacji, profesjonalna sesja zdjęciowa, spacer wirtualny. Bardzo istotna jest również siatka kontaktów pośrednika, dzięki czemu oferta jest widoczna w wielu biurach nieruchomości.

 

Udostępnij na Facebook Udostępnij na Twitter Udostępnij na Google

Zostaw komentarz