Czy to dobry moment na zakup lub sprzedaż nieruchomości?

CZY TO DOBRY MOMENT

Pandemia, która pojawiła się nagle bardzo wstrząsnęła gospodarką, w tym rynkiem nieruchomości. Wiele osób, które przed koronawirusem przymierzały się do zakupu mieszkania teraz z uwagą śledzą aktualne trendy cenowe zastanawiając się czy ceny mieszkań spadną czy wzrosną?

Dziś ceny mieszkań oraz dalsze losy branży, to gorący temat wśród ekspertów nieruchomości, którzy analizują rynek. O ile do tej pory pandemia przełożyła się na obniżenie zainteresowania nieruchomościami, to nie wpłynęła znacząco na ceny mieszkań. Warto zauważyć, że rynek nieruchomości jest dość stabilny i nie reaguje gwałtownie na kryzys gospodarczy.

Wbrew pozorom zainteresowanie mieszkaniami wcale nie zmalało w ostatnich czasach. Sars-Cov-2 spowodował zmianę preferencji potencjalnych klientów, którzy są bardziej skłonni do zakupu lokalu mieszkaniowego z balkonem, ogródkiem czy tarasem.

W kwestii sposobu finansowania, zdecydowanie w lepszej sytuacji znajdują się osoby z wolnymi środkami pieniężnymi, którzy nie potrzebują kredytu hipotecznego, ponieważ banki stale zmieniają procedury związane z jego zaciągnięciem, ograniczając jego dostępność. Do tego niestabilna sytuacja na rynku pracy sprawia, że otrzymanie kredytu jest cięższe. Praktycznie codziennie słychać o zmianie w kolejnym banku dotyczącej zaostrzenia lub poluzowania sposobu udzielania kredytu.

A więc czy warto kupić mieszkanie w czasie pandemii? W naszej ocenie tak. Jeśli jesteś pewna lub pewny, że Twoja sytuacja finansowa pozwoli na utrzymanie nieruchomości na kredyt w momencie wystąpienia problemów finansowych, bądź kłopotów ze znalezieniem najemców, to warto. Zawsze będą obawy czy to jest dobry moment, czy ceny nieruchomości będą dalej rosły, czy może spadną. Jednak jeśli kupujesz na własne potrzeby mieszkaniowe to przy braku zagrożenia dla własnej płynności finansowej, nie powinniśmy kierować się tylko rachunkiem ekonomicznym. Ponieważ nieruchomości, w których mieszkamy, to znacznie więcej niż tylko ceny, metraże i liczby pokoi. Z drugiej strony, inwestując w nieruchomości długoterminowo, jeśli nastąpi korekta lub nawet kryzys, śpimy spokojnie bo kolejne lata będą dochodowe i na przestrzeni czasu będzie to opłacalna decyzja.

Jeśli jednak dalej masz pytania, bądź wątpliwości, zapraszamy do kontaktu. Całkowicie bezpłatnie omawiamy każdą indywidualną sytuację i na pewno pomożemy podjąć właściwą dla Ciebie decyzję.

 

 

Udostępnij na Facebook Udostępnij na Twitter Udostępnij na Google

Zostaw komentarz