Wynajmowanie mieszkań niezależnie czy przez osoby pracujące czy studentów jest uregulowane prawnie w kodeksie cywilnym oraz Ustawie o Ochronie Praw Lokatorów.
Z prostego punktu widzenia Wynajmujący oddaje lokal lub mieszkanie w użytkowanie w zamian za terminowe uregulowanie czynszu.
W praktyce jednak nie zawsze wygląda to tak kolorowo, dlatego warto zwrócić uwagę na szczegóły, co powinna zawierać dobra umowa najmu, aby obie strony były w pełni usatysfakcjonowane.
Po pierwsze umowa najmu powinna zawierać dokładne dane obu stronu, takie jak imię, nazwisko, adres, nr telefonu oraz co raz częściej e-mail, pesel, nr dowodu oraz nr NIP, jeżeli wynajmujemy mieszkanie od firmy, a nie osoby fizycznej. Należy pamiętać również o wpisaniu przedmiotu najmu – czy jest to pokój czy mieszkanie i pod jakim adresem. Dobrze też upewnić się również, że Wynajmujący ma prawo dysponowania lokalem.
Warto zabezpieczyć ewentualne przykre sytuacje, które mogą mieć miejsce i zadbać o to aby umowa była szczegółowa. Żadna ze stron nie powinna się takiej umowy obawiać, ponieważ pozwala ona uniknąć ewentualnych nieporozumień oraz nadinterpretacji z każdej ze stron.
Czynsz oraz pozostałe zobowiązania koniecznie muszą zostać uwzględnione w umowie. Oprócz czynszu powinny być również rozpisane opłaty za media, jak prąd, gaz, woda czy ogrzewanie. Najczęściej w umowie pojawia się zapis o opłacie za media według zużycia oraz o terminie, kiedy należy te należności uregulować.
Warto pomyśleć o dodatkowych karach w umowie, które będą obowiązywały najemcę za opóźnienie w regulowaniu należności.
W każdej poprawnej umowie najmu nie może zabraknąć protokołu zdawczo-odbiorczego, określającego co znajduje się w mieszkaniu i w jakim jest stanie. Jeśli wynajmujący tego nie robi, to najemca powinien mieć nagranie / zdjęcia przedmiotu najmu w momencie jego zasiedlenia aby rozwiać ewentualne nieporozumienia na końcu umowy.
Kaucja w dzisiejszych czasach to już chyba standard i nikogo nie dziwi jej pobieranie. W zależności o stanu w jakim znajduje się lokal jedni wymagają kaucji w wysokości jednokrotności czynszu niektórzy wyceniają kaucję na dwukrotność czynszu.
Aby umowa prawnie obowiązywała bardzo ważne są podpisy obu stron.
Dobrze przygotowana umowa powinna zarówno zabezpieczać wynajmującego, jak i chronić Najemcę, aby obie strony podchodziły do współpracy w zakresie najmu na partnerskich warunkach.