Co powinien zawierać protokół zdawczo – odbiorczy?

Wynajem nieruchomości jest procesem czasochłonnym, składającym się z kilku etapów, o czym możecie przeczytać w naszych wcześniejszych wpisach. Jeśli nasza nieruchomość została przygotowana do wynajmu, wybraliśmy optymalny rodzaj najmu, stworzyliśmy ogłoszenie oraz wybraliśmy właściwego najemcę, to kolejnym krokiem jest przygotowanie umowy, której załącznikiem powinien być protokół zdawczo odbiorczy. Jest niezwykle ważnym, choć nieobowiązkowym elementem każdej umowy najmu. Jest to przydatny dokument, który potwierdza stan nieruchomości w momencie jej przekazania. Zawiera szczegółowy opis wyposażenia i stanu wynajmowanego lokalu. To podstawa do ewentualnych roszczeń w przypadku zniszczeń czy kradzieży.

Nie ma jednej ustalonej formy protokołu zdawczo odbiorczego, warto natomiast pamiętać, aby był on jak najbardziej szczegółowy, dzięki czemu zapobiegniemy ewentualnym nieporozumieniom po zakończonej umowie najmu. Protokół powinien być stworzony w dwóch egzemplarzach dla każdej ze stron i zawierać szczegółowy opis wszystkich pomieszczeń, z których będzie korzystał najemca, jak również wyposażenia. Istotną kwestią jest również spisanie stanów liczników wszystkich mediów w nieruchomości – gazu, prądu, wody czy ogrzewania. Warto również zaznaczyć liczbę przekazanych kompletów kluczy czy pilotów do bramy garażowej. Nie może również zabraknąć zapisu jakiej nieruchomości dotyczy oraz podpisu najemcy, którym potwierdza stan faktyczny. Dobrą praktyką jest zrobienie kilku zdjęć lokalu lub stworzenia krótkiego filmiku w momencie przekazania nieruchomości, który będzie uzupełnieniem do protokołu.

W Internecie możemy znaleźć wiele przykładowych wzorów protokołów zdawczo odbiorczych, niestety nie wszystkie uchronią strony umowy od ewentualnych nieporozumień. Dlatego warto rozważyć stworzenie zarówno umowy jak i protokołu firmie, która ma doświadczenie i wie jakie elementy bywają przedmiotem sporów z lokatorami i w jaki sposób temu zapobiec. Jeśli chcielibyście skorzystać z pomocy w tym zakresie i rozwiać swoje wątpliwości, zachęcamy do kontaktu!

Udostępnij na Facebook Udostępnij na Twitter Udostępnij na Google

Zostaw komentarz